Leylandi Hakkında Genel Bilgi

Bir çit oluşturmak için kaç tane Leylandii’ye ihtiyacım var?

Leylandii 2 ila 3 feet (60-90 cm) aralarında ekilmelidir.

Çitinizi çok yükseğe (15ft veya 5m’den fazla) büyütecekseniz, onları 3ft (90cm) birbirinden ayırın.

Çabuk bir ekran istiyorsanız, onları 2 ft arayla birbirinize ayırın, ancak 3 ft aralarında iyi bir çit elde edersiniz, ekranı oluşturmak için doldurmanız bir yıl daha sürer. Ancak, 2 ft arayla dikmek daha fazla bitkiye ihtiyaç duyacağından daha pahalıya mal olur, bazen iyi bir uzlaşma 2 ila 6 ″ (75 cm) aralıklarla ekmektir.

Makaleye devam etmeden önce Leylandii bitkisi satın almak isterseniz Leylandi sayfamıza , Diğer çit bilkileri ile ilgili bilgi almak ve ya satın almak isterseniz Çit Bitkileri sayfamımızı ziyaret edebilirsiniz.

Leylandii’yi yetiştirmek için yılın en iyi zamanı nedir?

Saksıda yetiştirilen (bazen kapta yetiştirilen) Leylandii’yi yılın herhangi bir zamanında ekebilirsiniz. Onları kasım ayından şubat ayına ekerseniz, kış mevsiminde ılımlı büyülerde kök salgıları geliştirdikleri için, büyüme mevsimi boyunca (Mart-Ekim ayları) büyüme mevsimi boyunca ekilmiş olanlardan daha az sulamaya ihtiyaçları olacaktır. Köklerinin kuru veya sıcak havalarda kurumamasını sağlamak için göz kulak olmaya değecek.

Mart ve Ekim ayları arasında ekersen, Leylandii’nizin ilk yıl için büyüme mevsimi boyunca sulanması gerekir. Daha fazla bilgi için Leylandii Çitinin Dikimi, Kurulması ve Bakımı bölümlerine bakınız.

Leylandii’yi nasıl ekebilirim?

Leylandii’nizi uygun bir şekilde dikmek, başarılı bir şekilde kurulmak ve erkenden hızlı bir şekilde büyümek için çok önemlidir.

İyi şartlar altında, farklı Leylandii tipleri aşağıdaki miktarlarda büyüyecek:

Yeşil Leylandii – yılda 3 fit (90 cm) kadar.
Leylandii 2001 – yılda 3 fit (90 cm) kadar.
Leylandii Castlewellan Gold, yılda 2 fit 6 inç
(75 cm) kadar Leylandii Gold , yılda 1 fit 6 (45 cm) kadar

Leylandii’nin iyi büyümesi ve sağlamlaştırılması için hangi şartları gerekli?

Leylandii’nin iyi bir şekilde ekilmesi, iyi beslenmesi ve düzgün şekilde büyümeleri ve kurulmaları için sulanması gerekir. Tüm bitkiler gibi, tam güneşte daha hızlı büyürler. Rüzgarlı koşullar büyümeyi yavaşlatır, ancak ilk yıl bekletildikleri sürece rüzgarı alırlar.

Kullanılacak en iyi yem (gübre) 12 ay boyunca beslenen Multicote veya Osmocote gibi Kontrollü Salımlı Gübredir. Bu, ilk yıl için ihtiyaç duydukları tüm makro ve mikro besin maddelerini sağlar. Genel olarak, ilk yıldan sonra, kendi besinlerini bulmak için yeterince büyük bir kök sistemine sahip olmalıdırlar.

Rootgrow, bitkilerin kocaman bir ikincil kök sistemi oluşturmasına yardım edebilecek dost bir mantardır (mikorhizal). Bu, özellikle kuru veya zor koşullar altında, büyümeye ve kuruluma yardımcı olur.

Bir duvardan veya çitten ne kadar uzakta Leylandii’yi dikmeliyim?

Alanınız varsa, bunları 3 ft (90 cm) veya daha uzağa yerleştirin, ancak alan sınırlıysa, bunları bir çit veya duvardan 18 cm (45 cm) kadar uzağa yerleştirebilir. Dalları çitin üzerine itmelerini engellemek için çit doluncaya kadar çitin kenarındaki dalları kırpmanız gerekebilir. Çit doldurulduktan sonra, çitin duvar / çit tarafına ışık geçemez ve bu nedenle dallar büyümez. Çit veya çit kaldırılmadığı sürece bu bir problem değildir.

Çit mülkünüzde değilse, çitin diğer tarafına ve çitin üst kısmına erişebildiğinizden emin olmanız gerekir. Eğer çit mülkünüzdeyse, çitin korunmasından ve kesilmesinden sorumlu olmaktan siz sorumlusunuz, böylece çit veya duvara zarar verecek kadar büyük büyüyemez.

Leylandii çitimi ne kadar dar tutabilirim?

Leylandii çitinizi her yıl keserseniz, 18 inç (45 cm) kadar dar tutabilirsiniz. Sadece her yıl başından itibaren aynı genişliğe kadar kesin.

Daha büyük Leylandii bitkileri iyi kurulur mu yoksa daha küçük bitkilerin ekimi daha mı iyidir?

Büyük Leylandii bitkileri, uygun şekilde ekilirse hızlı bir şekilde kurulup büyüyecek. Leylandii yıllar içinde daha büyük tesislerden iyi bir şekilde yararlanmak için seçildi. Daha hızlı bir ekran istiyorsanız, zamandan tasarruf sağlayacağından daha büyük numuneler ekin.

Leylandii çitimin kalınlaşmasını ve yoğunlaşmasını nasıl sağlayabilirim?

Leylandii çitinizi, dikimden hemen sonra, çitin olmasını istediğinizden daha fazla veya daha fazla dışarıya çıkan dallar varsa düzeltin. Kenarları, yılda iki kez istediğiniz genişliğe ve yüksekliğe geri getirin. Bu, çit içindeki sürgünlerin dallanmasını ve yoğun bir perde oluşturmak için çitin içine doldurulmasını teşvik edecektir.

Leylandii ağaçlarımın tepelerini ne zaman keserim?

Leylandii ağaçlarının üst kısımlarını, çitinizin olmasını istediğiniz yüksekliğin 6 cm (15 cm) içinde alıncaya kadar bırakın, ardından kesin. Bu, çitin tepesini oluşturmak için dallanmalarına izin verecektir. Bunu yılın herhangi bir zamanında yapabilirsiniz.

İyi, yoğun bir çit oluşturmak ne kadar sürer?

Büyüme şartlarına bağlıdır, ancak iyi şartlar altında Leylandii’niz yaklaşık 2 yıl (60 cm) ayrı dikildiğinde yaklaşık 3 yıl ve 3 ft (90 cm) ayrı dikildiğinde 3 yıl boyunca iyi bir ekran oluşturmak için kalınlaşmalıdır. Onları iyi dikmek, iyi büyümek için son derece önemlidir.

Çıplak kök, rootballed ve container veya pot yetiştirilen Leylandii arasındaki fark nedir?

Çıplak köklü bitkiler, tarladan kış aylarında (Kasım-Mart) kazılan bitkilerdir ve toprak köklerinden sallanır. Leylandii’nin bu yöntemle ekilmesini önermiyoruz.

Kök toplu bitkiler, kış aylarında tarladan, kökleri çevresinde toprağı toplanan bitkilerdir. Kök topları daha sonra çukurların etrafındaki toprağın düşmesini önlemek için çuvallara sarılır. Bu yöntem genellikle Laurel gibi bitkilerde başarıyla kullanılır, ancak Leylandii ile güvenilir bir yöntem değildir.

Kapta yetişen veya saksıda yetiştirilen bitkiler, saksıda veya kapta yetişen bitkilerdir. Her yıl büyümeleri için daha fazla yem ve kompost sağlamak için daha büyük bir tencereye saklanırlar. Çoğu Leylandii konteyner yetiştiriciliğidir, çünkü onları kurmanın ve büyütmenin en başarılı yöntemi budur.

Çit Olarak Leylandi

 

Leylandii çitleri olan bir ev aldım, çitin boyutunu küçültebilir miyim?

Yüksekliği azaltabilir, ancak çitin veya Leylandii ağaçlarının kenarlarını keserken dikkatli olun. Leylandii daha eski, kahverengi ahşaptan geri çekilmeyeceğinden, çitin yanlarında daima yeşil yapraklar bırakın (aşağıya bakın). Çocuk odamıza taşındığımızda, hiç kesilmemiş ve yaklaşık 20 fit yüksekliğinde bir sıra Leylandii ağacı vardı. Onları yaklaşık 10 ft yüksekliğe indirdik ve yanlarını kırptık. Şimdi onlar, çok kanallılarımıza barınak sağlayan ve bizi komşumuzdan tarayan kalın, yoğun Leylandii çitlerinin harika örnekleri.

Leylandii çitimi düzeltmek için en iyi zaman ne zaman?

Leylandii çitinizi ilkbahar veya yaz sonunda düzeltmek en iyisidir, çünkü bu durum çitinize iyileşme ve bir miktar giyme veya kıştan önce yeniden büyüme şansı verir. Ancak, yuva yapan kuşları rahatsız etmenin yasadışı olduğu için kuşların yuvalarına dikkat edin.

Leylandii çitimi ne sıklıkla kesmeliyim?

Leylandii çitinizi her yıl, yılda bir kez kısaltın. Daha sık süslerseniz, çitin kıştan önce bir miktar yeniden büyüme ve iyileşme şansı yakalamaz. Ayrıca kurak veya sıcak hava, soğuk kışlar ve Cypress Aphid gibi stres koşullarına daha duyarlı hale getirir. Son araştırmalar, çitlerin yalnızca bir kez kesildiğini ve ilkbahar sonunda veya yaz başında kesilenlerin herhangi bir sorundan muzdarip olmadıklarını göstermektedir.

Leylandii Çitim çok uzadı. Büyük bir Leylandii çitini nasıl süsleyebilirim?

Leylandii çitinizi birkaç yıl boyunca kesmediyseniz, güvenli bir şekilde ulaşmak çok uzun olabilir. Çitlerimizi düzeltmek için Henchman Hi Step Platformu kullanıyoruz. Alternatif olarak, uzun saplı bir çit düzeltici satın alabilir veya işi yapmak için bir ağaç cerrahı alabilirsiniz.

Leylandii kahverengi odundan geri mi gelecek?

Hayır. Çitin her iki tarafında daima yeşil bir büyüme bırakın. Kahverengiyi tekrar kesersen, Leylandii tekrar ateş etmez. Leylandii çitinizi baştan kesilmiş tutarsanız ve yılda bir kez aynı noktaya kadar tekrar keserseniz, bu sorun olmaz. Aşırı büyümüş olmasına izin vermezseniz ya da dallanmamış bir Leylandii çitiyle bir mülke taşınırsanız sorun olur. Yüksekliğini, çit tarafında hala yeşil sürgünler olduğu sürece, istediğiniz kadar kısaltabilirsiniz. Leylandii ağaçları çok büyümüşse veya yere yakın bitki örtüsü kaybettiyse, onları kazıp tekrar başlatmak daha iyidir (aşağıya bakınız).

Birisinin çok geniş bir çitin bir tarafını gövdeye indirdiğini gördük. Çitin diğer tarafından yeşil sürgünler geri büyüdü ama bu beş yıl sürdü. Çitin ne kadar geniş olduğuna ve yeşilin ne kadar uzaması gerektiğine bağlı olarak biraz riskli. Diğer tek alternatif yeni bir çitle tekrar başlamak ve en başından itibaren dar tutmak. Bir leylandii çit dikimden hemen sonra istediğiniz genişliğe geri kesilip, yılda bir kez aynı genişliğe kesilirse, her yıl yoğun ama dar bir çit olarak saklayabilirsiniz.

Eski bir Leylandii çitinin kullanıldığı bir Leylandii veya başka tür bir çit yeniden ekleyebilir miyim?

Kütükleri tamamen sökmek ve (2 cm derinliğinde x 2 ft genişliğinde bir siper kazmak (60 cm x 60 cm) bir kazıcı (mümkünse) almak en iyisidir. Taze üst toprağa ya da üst toprağın bir karışımına koyun ve John Innes No.3, Leylandii’nin bile büyük bir Leylandii çitinin çıkarıldığı kökleri almak için mücadele edecek.

Leylandii ne kadar süre yaşar?

İngiltere’de, 1800’lerin sonlarında ve 1900’lerin başlarında ekilen en eski Leylandii’lerin bazıları hala hayatta ve büyümektedir, bu yüzden cevap 100 yıldan fazladır, ancak hiç kimse sonunda ne kadar yaşayacaklarını bilemez. Leyland Cypresses Ulusal Koleksiyonu (Leylandii) Kent’teki Bedgebury Pinetum’da, birçok büyük örneğin görülebildiği yerlerde.

Leylandii çitinin alternatifleri nelerdir?

Mazı plicata (Batı Kırmızı Sedir), iyi bir çit veya perde yapan başka bir kozalaklı ağaç türüdür. Leylandii’ye çok benziyor ve neredeyse o kadar hızlı büyüyor. Kahverengi ahşaptan geri çekilecek, ancak fidanlıkta büyümek daha zordur (ekildiği zaman değil), bu nedenle satın almak genellikle Leylandii’den daha pahalıdır.

Defne (bazen Cherry Laurel, Common Laurel veya Prunus laurocerasus Rotundifolia olarak da bilinir) mükemmel bir yaprak dökmeyen çit oluşturur. Bir kozalaklı çit istemiyorsanız, o zaman Laurel muhtemelen bir sonraki en hızlı büyüyen korunma bitkisidir.

Diğer alternatifler için Leylandii bölümüne alternatifler sayfamıza bakınız.

Yeni ektiğim Leylandii sararmaya devam ediyor ve sonra alttan yukarıya doğru kahverengi, onlarla sorun ne?

Sadece yeterli su almak için mücadele ediyorlar gibi geliyor. Kuraklık stresinin klasik belirtileri sararmış veya kahverengiye dönüşen ve düşen yapraklardır. Bu, bitkinin tabanında, gövdenin yakınında başlar ve gövdeye kadar dalların uçlarına doğru ilerler. Bu, bitkilerin çok kuru veya çok ıslak olmasından kaynaklanır.

Çok Kuru Bitkiler (Kuraklık Stresi)

Bitkinin rootball’ını parmağınızla test edin, nemli olmalı, ancak rootball’a hissedebildiğiniz kadar su geçirmez olmamalıdır. Yeni ekilen Leylandii çitlerinin, büyüme mevsimi boyunca (Mart-Ekim) haftada en az bir kez ve daha sık olarak sıcak ve kurak havalarda sulanması gerekir. Yağmur yağsa bile, bitkiler yeterince su almıyor olabilir. Suya ihtiyaç duymadan önce en az 6 cm (6 inç) yağmur yağması gerekir. Bitkilerinizin ne kadar yağmur aldığını ölçmek için bir yağmur ölçer satın almaya değer. Genellikle yazları şiddetli sağanak yağışlar gerçekten çok az miktarda yağmur sağlayabilir, ancak yine de yağışlı görünüyor.

Bitkinin kökleri etrafındaki su, yaprakları değil. Nemli olduğundan ve kurumasına asla izin vermemesi için bitkinin kök topunu test etmeye devam edin.

Yeni ekilen Leylandii çitinizi nasıl sulayacağınızla ilgili daha fazla bilgi için Bakım bölümümüze bakın.

Çok ıslak olan bitkiler (Su basması)

Bitkilerinizi çok sulamadığınız ve toprak çok sıkıştığından ve zayıf tahliye edilmediği sürece, büyük olasılıkla kuraklık stresi olur. Bununla birlikte, eğer toprak çok ıslaksa bir bitkinin kökleri çürür, böylece bitkiler yapraklara yeterince su alamazlar ve sonuç olarak çok kuru olduklarında aynı belirtileri gösterirler. Islak koşullar genellikle ağır killi topraklarda, özellikle bitkiler sıkıştırılmış toprağa ekildiğinde meydana gelir. İdeal olarak, bitkinin kök topunun iki katı büyüklüğünde bir delik kazılmalı ve toprak bitkinin kök topunun en az 6 inç (15 cm) altına kırılmalıdır. Bu, köklerin kolayca kaçmasını ve fazla suyun boşalmasını sağlar. Bitkinin kökü her zaman nemli tutulmalıdır fakat suda oturmak istemez. Toprağın çok ıslak olup olmadığını görmek için parmağınızı toprağın içine doğru itin. Toprak gerçekten ıslak ise o zaman çok ıslak. Ağaçlardan birini (muhtemelen en kötü etkilenen bitki) kazmayı deneyebilir ve altındaki toprağın çok ıslak olup olmadığını ancak son 12 ay içinde ağaçların ekilmiş olduğunu görebilirsiniz. Toprak çok ıslaksa, sulamayı kesin ve bitkileri ihtiyaç duyduklarında sulayın. Nemli olduğundan ve kurumasına asla izin vermemesi için bitkinin kök topunu test etmeye devam edin.

Bitkiler ayrıca kök sistem ekim sırasında veya ekimden sonra zarar gördüğünde kuraklık semptomları gösterebilir. (özellikle saksıda yetişen bitkilerden ziyade kök yumurtası). Kökleri rahatsız etmemeye ve bitkilerin rüzgârın bitkileri sallamasını ve dikimden sonra köklerini kırmalarını önlemek için bitkilerin korunmasına daima özen gösterin.

Bir sıra Leylandii ekledim ve bazıları kurtuldu, bazıları öldü, ben de hepsine aynı şekilde davrandım. Sorun ne olabilir
Büyüme koşullarının zor olması muhtemeldir. Bu, zayıf ekim, sıkıştırılmış toprak, çok kuru veya çok ıslak koşullar olabilir. Zor şartlar altında, herhangi bir bitki veya hayvan popülasyonunda, bazıları hayatta kalacak, bazıları kalmayacak. Soruna neyin neden olduğunu değerlendirmeye çalışın ve bitkiler daha fazla acı çekmeden önce onu düzeltin. Yeterince büyük bir delikle doğru bir şekilde ekildiklerini ve bitkinin altındaki toprağın kırıldığını ve böylece bitkilerin köklerini toprağa sokabildiklerini kontrol edin. Fazla veya az sulanmadıklarını kontrol edin. Ayrıca, ekimden önce veya sonra zehirlenmiş veya kirlenmiş bir zemin yaması olmadığını kontrol edin.

Bunun aşırı hevesli bir çit kesme, tuz hasarı veya Cypress Aphid’in saldırısı olması muhtemeldir.

Çitinizi çok sert bir şekilde kırparak çitin üzerinde çok az yeşil yaprak kalması ve Leylandii çitinin çok sık kesilmesi, özellikle bitkiler stres altındayken (çok sıcak veya kuru koşullarda) kahverengi lekelerin oluşmasına neden olabilir. Çitinizi yılda yalnızca bir kez kesmek en iyisidir. Sık sık kırpmak, çitinize iyileşme şansı sağlamaz ve çitlerde çok miktarda “kesik” veya ölü malzeme oluşturabilir. Bu, kahverengi lekelere neden olabilecek bir hastalık bölgesi olarak işlev görebilir. Herhangi bir ölü materyali çıkarmak için, çitleri tırmıklamanıza veya çitinizi kırptıktan sonra elinizle fırçalamaya değer. Bu aynı zamanda çit içindeki hava akımını artıracak ve daha kahverengi lekelerin oluşmasını önleyecektir.

Selvi Yaprak biti Leylandii’ye ve diğer kozalaklılara kış sonlarında ve ilkbaharın başında (normal olarak Ocak-Nisan ayları arasında) saldırabilir, ancak zarar ilkbaharın başlarına kadar görülmez. Sonbaharın sonunda geri kesilmiş Leylandii’nin özellikle çok sert kesilmişlerse saldırıya daha yatkın olduğuna dair kanıtlar olduğu için Leylandii çitinizi ilkbaharın sonlarında veya yazın başlarında (ancak kuşları yuvalamaya dikkat edin) düzeltin.

Leylandii tuza karşı oldukça toleranslıdır ancak denizden veya çitlerin çok ana yollara ekildiği yerlerde, buzlu havalarda yolları tuzlayan tuzlardan yüksek konsantrasyonlarda tuz nedeniyle zarar görebilir.

Kahverengi yamaları kesin – yeniden ateşlemeyecekleri gibi – ve çitin yakın kısımlarındaki dalları kahverengi yamalar üzerinde tekrar büyümeye teşvik edin.

Özet olarak, Leylandii çitlerinde kahverengi lekeler oluşmasını önlemek için:

Çitinizi yılda yalnızca bir kez kesin
Çitinizi geç ilkbaharda veya yazın başında düzeltin
Kırpma işleminden sonra ölü materyalleri çitin üstünden ve yanlarından fırçalayın
Leylandii çitinizi, Ocak-Mart aylarında, Cypress Aphid için kontrol edin; çitin içinde yeşilimsi kahverengi renkli bir yeşil yaprak 2 veya 3 inç görürseniz, Scotts Bug Clear Ultra veya Bayer Garden’s Ultimate Bug Killer gibi bir böcek ilacı kullanın.

Benim kurulan Leylandii çitindeki bitkiler teker teker ölüyor. Sorun her yıl çit boyunca ilerliyor.
Bu, su eksikliği veya Honeyfungus gibi toprak kaynaklı bir mantardan kaynaklanabilir. Bal mantarı Leylandii dahil çoğu bitkiye saldıracak ve rizom adı verilen siyah bootlace yapılarıyla toprağa yayılacaktır. Daha fazla yayılmayı önlemenin tek yolu, gölet göbeği gibi toprakta yaklaşık 18 inç (45 cm) derinliğe kadar bir engel koymaktır. Honeyfungus hakkında daha fazla bilgi için Hastalıklar bölümüne bakın.

Bir sıra büyük Leylandii’ye sahibim ve diplerinden yeşilliklerini yitirmeye başlıyorlar. Buna ne sebep olabilir?

Leylandii ağaçlarının bir sıraları uzamaya başlarsa, sonunda su ve ışık için birbirleriyle yarışmaya başlayacaklar. Topraktan yeteri kadar su almakta zorlanırlarsa, tüm yapraklarına su sağlayamayacaklar, bu nedenle alt yapraklarını yeni taze büyümenin lehine dökmeye meyilli olacaklar, bu nedenle diplerinde çıplak kalıyorlar.

Diğer tüm Leylandii ağacını satırdan çıkarmak, alt yapraklarının daha fazla kaybedilmesini önleyen tek seçenek olabilir.

Çitinizi en baştan düzeltmek ve makul bir yükseklikte tutmak da bunu önleyecektir.

 

21.08.2022

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.