Kanarya Gülü Sarı Çiçekli Kerria Japonica 40-60 Cm

Görsel 1
Görsel 2
Görsel 3
Görsel 4
Görsel 5
Görsel 6
Görsel 7
Görsel 8
PlatinPuan : 261.250
Fiyat:
300,00 TL + KDV
İndirimli Fiyat (%8,3) :
275,00 TL + KDV
Kazancınız 25,00 TL
57,15 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
İLK 2 RESİM ÜRÜN GÖRSELLERİ İÇİNDİR DİĞER  RESİMLER GÖNDERİLECEK ÜRÜNLERE ÖRNEKTİR. ÜRÜNLER 2 YAŞINDA,  DİKİME UYGUN ŞEKİLDE GÖNDERİLİR, NİTKİ KIŞIN YAPRAK DÖKER
 

HER TÜR FİDAN, AĞAÇ VE ÇALI GRUBU, SARMAŞIK GRUBU VE SÜS BİTKİSİ, MEYVE FİDANI   SATIŞIMIZ VARDIR

Kanarya gülü, Kerria japonica ?Pleniflora?

Sarı çiçekli, dikensiz ince dallı ve çok zarif bir bahçe bitkisidir. Yapraklar dalların üzerinde seyrektir.

Gülgiller (Rosaceae) familyasından kanarya gülü Kerria cinsinin tek türüdür. Bilimsel adı Kerria japonica?dır. Yalın kat sarı çiçekler açar. Ana vatanı Çin, Kore ve Japonya?dır. Dağ eteklerinde çalılık bölgelerde yetişir. Konumuz olan Kerria japonica ?Pleniflora? kültivarı da yine sarı ama katmerli çiçek açar.

Özellikleri

Kanarya gülü dikensiz, orta boy çalı bir bitkidir. Boyu üç metreye kadar uzar ama dik duramaz. Çünkü dalları ince ve esnektir. Fazla yan dal vermezler. Yan dallar genelde dalların yüksek kısmında az sayıda gelişir. her dal 3-4 yıllıktır. Sürekli dipten yeni sürgünler uzatır. Eskiler kurudukça yeniler onların yerini alır. Ayrıca toprak altından dik yukarı yol almayan sürgünler ana bitkiden daha uzakta topraktan çıkıp uzayınca orada kendi dip kısmını güçlendirir ve o noktada yeni bir kanarya gülü öbeği oluşturur.

Yaprakları açık yeşildir. Şekli biraz ovalcedir ama uca doğru daralarak devam eder. En geniş kısmı 4cm?dir. Uzunluğu ise 7cm. Kenarları tıktıklıdır. Dallar üzerinde yapraklar seyrektir.

Çiçek açması

Bütün yıl boyunca çiçek açmaya devam eden kanarya gülü sadece ilkbaharda yoğun çiçeklidir. Diğer zamanlarda üzerinde az sayıda çiçek olur. Kışın yapraksız kalır ama fazla soğuk olmayan memleketlerde kışın bile dallarında tek tük çiçek açmaya devam eder. Çiçekleri iri olmaz. Ortalama 2,5cm çapında, kibar ve zarif görünümlüdür. Yeşil zarif dallar ile bu çiçekler birbirlerinin güzelliğini arttırır.

İklim uyumu

Kış soğuklarına -40C dereceye kadar dayanır. Akdeniz iklimine de uyumludur. Fakat buralarda kanarya gülünü gölgeli yerlerde yetiştirmek gerekir. Yoksa güneş ve sıcak hava çiçeklerini çok çabuk soldurur. Zaten gölgeye tam uyumludur. Kışın fazla soğuk olan yerlerde kış boyunca yapraksız ve çiçeksiz olsa bile yeşil dallarıyla çevreyi güzelleştirir.

Yetiştirme, bakımı

Kanarya gülü sıcağa, susuzluğa, şiddetli güneşe ve gölgeye uyumludur. Ama çiçek güzelliği için gölge veya az güneşli yerlerde yetiştirmelisiniz ve susuz bırakmamalısınız.

Bahçede kanarya gülüne en uygun yerler dip-köşe yerlerdir. Çünkü çok fazla dip sürgünü verir ve yerini sürekli genişletmeye çalışır.

Toprak seçmez ama elbette toprağını ne kadar iyi hazırlarsanız o kadar iyi verim alırsınız. Susuzluğa dayanıklı olsa da ilkbahar ve yaz boyunca hiç susuz bırakmayın.

Kanarya gülü sık sık ilgi ve budama ister

Solan çiçeklerini ve çiçeksiz kalmış ince dallarını bekletmeyip makasla kesin. Bu sayede, ilkbahardaki kadar bol bol olmasa da gayet güzel çiçek açmaya devam eder. Sürekli dipten yeni sürgünler verme eğilimindedir. İnce, kalın, uzun, kısa, güçlü, çelimsiz, ölü, canlı yüzlerce dal kargaşası istemiyorsanız yeni sürgünlerden sadece en güçlülerine izin vererek diğerlerini fazla uzamadan acilen yok edin. Eski dallardan performansı, verimi düşmüş olanları dam dipten kesin. Böylece hem düzenli ve güzel olur hem de daha verimli çiçek açar.

2-3 ayda bir dibini çapalayıp toprak altında uzaklara yol alan sürgünleri yok ederseniz bahçenizi istila etme çabalarının önüne geçmiş olursunuz.

Diğer Özellikler
Stok Kodu035813131317
MarkaLalaAhmetBotanik
Stok DurumuVar
035813131317

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.