Echeveria Pulidonis, Sukkulent, Kaktus, Kaktüs, Teraryum, Teraryum 5,5 cm Saksıda

Görsel 1
Görsel 2
Görsel 3
Görsel 4
Görsel 5
Görsel 6
Görsel 7
Görsel 8
PlatinPuan : 9.500
Fiyat:
20,00 TL + KDV
İndirimli Fiyat (%50) :
10,00 TL + KDV
Kazancınız 10,00 TL
Echeveria Pulidonis, Sukkulent, Kaktus, Kaktüs, Teraryum, Teraryum 5,5 cm Saksıda için satıcı açıklaması
 
Belirtilen tüm özellikler bilgilendirme amaçlı olup, farklı nitelikte özellikler olabilir. Ürünü satın almadan evvel ürünü satan satıcı ile teyit etmenizi öneririz.
Durum Sıfır
DİKKAT !!!
ÜRÜN 5,5 CM.LİK SAKSIDADIR
İLK 2 RESİM ÜRÜNÜN YETİŞKİN HALİDİR, BÜYÜDÜĞÜNDE NASIL OLACAĞINI GÖRMENİZ İÇİNDİR. DİĞER RESİMLER GÖNDERİLECEK ÜRÜNLERE ÖRNEKTİR    

 TÜM SİARİŞLERİNİZ TEK KARGODA GÖNDERİLİR

 

HER TÜR FİDAN VE SÜS BİTKİSİ  SATIŞIMIZ VARDIR 

 

Echeveria Pulidonis

Ekolojik  İstekleri

2.1. Sıcaklık

Serin ortamları seven bir bitkidir. Kışın en düşük 5 0C?ye kadar dayanabilir. Çeşitleri ve türler arasındaki fark çok olmasına rağmen Echeverialar değişik sıcaklıklarda rahatlıkla yetişebilmektedir. Diğer etli bitkiler gibi bu bitkilerde kuru ve ılık iklimlerde gündüz ? gece sıcaklıkları arasındaki fark 10 0C olduğunda iyi gelişim gösterirler. Ayrıca yüksek sıcaklıklarda yaşayabilen bitkiler gölge ortamlarda rahat yetişmektedir. Sıcağa dayanıklı bir tür de olsa, yarı gölgede maviye çalan yaprakları daha diri olur. Ayrıca kışın çiçeklenen türler 15 ? 20 0C?de korunmalıdır.

 

2.2. Orantılı Nem

Orantılı nem konusunda alçakgönüllü bir bitkidir. % 60 orantılı nem yeterlidir.

2.3. Işık

Echeveria bitkisi, güneşli, havadar ve çok aydınlık yerleri severler. Bu bitkinin sıcaklığa dayanıklı olması ışığı çok sevmesinden kaynaklanır. Yine de ilk defa bitkiyi güneşe koyacaksak güneş ışığına yavaş yavaş alıştırmak gerekir. Işığı alış durumuna göre yaprak renkleri değişiklik göstermektedir.

3. BAKIM ÖNLEMLERİ

3.1. Saksı Değiştirme

Echeverialar zengince karışımlı toprağı sever. Uygun toprak hazırlamak için, bahçe toprağına yaprak çürüntüsü ve kaba dere kumu karıştırılır. Echeveria bitkisini nemli orman toprağına dikmek iyi sonuç vermez. Çünkü saksının altında kalan nem kök çürüklüğüne neden olmaktadır.

 

 

İki yılda bir ilkbahar mevsiminde kökleri saksısını doldurmuşsa, bitkinin saksısı bir numara büyüğü ile değiştirilirken, yukarıda tanımı verilen uygun toprak eklenir. Artık saksı değiştirilmek istenmiyorsa, kökleri zedelenmeden özenle tüm toprağı çıkarılır, kökleri biraz kırpıldıktan sonra uygun toprak eklenerek aynı saksıya dikilir.

 

3.2. Gübreleme

Echeveria bitkisini nadiren gübrelemek gerekir. Ayda bir kez standart sıvı gübre verilir.
Bu gübreleme özellikle haziran ? ekim arası yapılırsa iyi sonuç verir.

3.3. Sulama

Çiçek açtığı dönemlerde bol bol sulanmalıdır. Çiçek açma dönemi bitince verilen su biraz azaltılmalıdır. Kışın bitkiye daha az su verilir hatta hiç su verilmez. Çoğu sukkulent bitkilerde olduğu gibi aşırı sulama bitkinin ölmesine neden olur. Ayrıca güneş altında sulanmaktan pek hoşlanmazlar. Eğer bu şekilde sulama yapılırsa yaprakların çürümesine neden olur. Sulama genellikle akşam saatlerinde yapılır. Yaz aylarında toprak kurudukça sulanmalıdır. Sulama suyu tuzlu olmamalıdır. Sulama suyu oda sıcaklığında olmalıdır. Fazla sulama kök çürümesi yada mildyöye yol açar.

3.4. Budama
Bakımı çok kolay bitkidir. Çok fazla budama gerektirmez. Ancak çiçeklenme bittiği zaman kurumaya başlamış olan saplar dibinden kesilirse iyi olur. Bu da aynı sezon içinde ikinci bir çiçeklenmeyi sağlayabilir.

 

3.5. Hastalık ve Zararlıları

En önemli hastalığı pas; zararlıları ise nematod ve unlu bittir. Mücadelede genellikle kimyasal yollarla yapılır. Ancak kültürel önlemlerde oldukça önemlidir.

Sukulent Bakımı Nasıl Olur?

Kaktüs familyasına ait bir bitki olan sukulent; teraslarda, dikey veya kaya bahçe diye tabir edilen alanlarda kolaylıkla yetişebilir. Farklı renkte ve büyüklükte yapraklara sahiptir ve su tutma kabiliyeti sayesinde uzun süre susuz yaşayabilme potansiyeli taşır.

Sukulent saksıda kolayca yetişebilir. Değişik renkleri olan bitki çok sayıda ya da tek tek dikilerek evlere hoş bir hava katar. Sukulent bakımı zahmet gerektirmeyen bir bitki olduğu için her yerde ve her koşulda büyüyebilir ve şık bir dekoratif bitki olma özelliği ile mekana derinlik katar.

Sıcak iklim bitkisi olan sukulent, ilkbahar ve yaz aylarında gelişimini tamamlar. Soğuğa karşı oldukça hassas olan bitkinin kış aylarında 20-30 günde bir sulanması gerekir. İçerisinde barındırdığı su miktarı ile fazla sulama gerektirmeyen çiçek evlerde en rahat yetiştirilen bitkiler arasında bulunur. Bahçe ortamında ve saksıda yetişen bitki, direkt güneş ışığına ihtiyaç duymayan bir yapıya sahiptir. Güneş ışığı altında sararma ihtimali artan çiçek, bunun yerine aydınlık veya yarı aydınlık ortamlara yerleştirilmelidir. Böyle ortamlarda daha yeşil ve güzel görünebilir. Fazla sulandığı zaman çürüyebilen bitki, sadece yapraklarının ıslatılmasıyla bile su ihtiyacını giderebilir.

Diğer Özellikler
Stok Kodu035813131326
Markalalaahmetbotanik
Stok DurumuVar
035813131326

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.