Çarkıfelek armaşığı (saat çiçeği) passiflora caeruea, Tüplü Her Mevsim Dikilebilir

Görsel 1
Görsel 2
Görsel 3
Görsel 4
Görsel 5
Görsel 6
Görsel 7
Görsel 8
PlatinPuan : 56.905
Fiyat:
59,90 TL + KDV
Aynı Gün Kargo Kargo Bedava
İLK 4 RESİM ÜRÜN GÖRSELLERİ İÇİNDİR (FİDANIN YETİŞKİN HALLERİDİR) SİZE GÖNDERİLECEK ÜRÜN 40-60 CM. BOYUNDA SON 4 RESİMDEKİ GİBİ SİYAH TÜP POŞETTEDİR, ÜRÜN KIŞIN YAPRAK DÖKER KIŞIN YAPRAKSIZ VE BUDANMIŞ OLARAK GÖNDERİLİR

- Çarkıfelek sarmaşığı fidanlarımız 11x22 lik siyah poşette satışa sunulmuştur.Saat gibi görünüşlü çiçekleri vardır.bir senede 8-10 metre uzarlar.

- Satıştaki boyu : 40 - 60  cm civarıdır.

- Fidanın yaşı : 2 yıllıktır.

- Dikim mesafesi : 1 metre

 - Çarkıfelek sarmaşığı fidanı dikim zamanı : 12 ay sürekli dikilebilir.

- Yaprak dökme özelliği : Kışın yaprak dökerler.

- Çiçeklenme dönemi : Haziran,temmuz,ağustos,eylül,ekim ayları

- Formlu yetişme boyu : 15-20 metre

- Çarkıfelek sarmaşığı fidanı dayanabileceği en düşük sıcaklık değeri : -10 derece

- Fidanın ışık isteği :Tam güneş alan yerleri severler.

FİYATA KARGO VE AMBALAJ DAHİLDİR 

HER TÜR FİDAN VE SÜS BİTKİSİ  TOPLU SATIŞIMIZ VARDIR

 

  • 15-20 m yüksekliğe kadar boylanabilmektedir. 
  • Yaprakları beş (bazen üç ya da yedi) lopludur. 
  • Çiçek tacı mavi ya da menekşe rengi filamanlarla çevrilmiştir.
  • Tropikal iklimlerde bütün yıl boyunca çiçek açabilir.  
  • Soğuğa daha dayanıklı türlerden olup -10 dereceye kadar dayanabilir. 
  • Meyveleri çiğ olarak yendiğinde lezzetsiz olduğu için daha çok kek ve pasta yapımında kullanılır. Güney Amerika'da meyvesi Passiflora Mousse gibi tatlıların yapımında da kullanılır.
 
 
 
Çarkıfelek Genel Özellikleri
 
Anayurdu tropikal Amerika olan saat çiçeği, çarkıfelekgiller familyasının örnek bitkisidir.  Passiflora çok arsız ve çok hızlı gelişen bir bitkidir. Hemen çiçek açmak için fırsat arar. Hastalıktan ya da böcekten çok az etkilenir. Oldukça güçlü, sağlam bir yapısı vardır. 
 
Toprak İsteği
Nemli ve geçirgen topraklarda coşar ancak kurak sert hatta killi topraklarda dahi sorunsuz gelişir. Passifloralar da bakım bitkinin sağlığından çok formunu sağlamak için yapılır. Budama ile bitki kontrol altında tutulmalı, güzel görünümü sağlayacak dallanma teşvik edilmelidir. Profesyonel ihtiyaçlar hariç yılın her döneminde budama yapılabilir.
Çiçeklenmeyi artırmak için kök sınırlandırması iyi yöntemlerden biridir. Çok verimli, nemli ve gevşek  topraklarda bitki  toprak altından ilerleyip gelişmeye müsaittir. Bu durumlarda passiflora gelişecek ve olabildiğince yayılmaya çalışacaktır. Yayılma dönemlerinde bitki yeşil dal ve yapraklı kısımlarına gücünü gönderdiğinden çiçeklenmesi az olur. Köklerinin fazla yayılmayacağı saksı dikimlerinde kökler ilerleyemediklerinden, kökler sınırlanmış olur ve bitki daha çok çiçek açar. 
 
Yetiştirileceği Yerler
Saksıda ve bahçede yetiştirmeye uygun. Özellikle çitlere, pergolalara, limonluklara sarılarak gelişir ve kısa sürede kapatır. Yaprak döken bir bitkidir ancak ılıman bölgelerde neredeyse yıl boyu çiçeklidir. Ilıman sahil bölgelerinde dışarıda yetiştirilebilen bu bitkiler soğuk iç bölgelerde seralarda ve çok güneş alan iç mekânlarda yetiştirilirler. Her türlü  toprakta rahatlıkla yetiştirilebilir. Düzenli  sulama ve gübreleme ile en iyi gelişmeyi sağlarlar. Bahçelerde en çok güneş alan yerlere dikilmelidir. Sıcaklık düştüğünde ısıdan faydalanması için güney ve batıya bakan duvarlar tercih edilir.
 
İklim İstekleri
Passifloralar kısa süreli donlara ( -6/-9 derece ) sıcaklıklara dayanabilirler. Ancak bu sıcaklıklarda uzun süre yaşayamazlar. Bitkinin saksıda başarı ile yetiştirilebilme özelliği sayesinde bugün Türkiye'nin ılıman bölgelerinde yetiştirilebilmektedir.
Ilıman kıyı ve iç bölgelerde dış mekanda sorunsuz yetiştirilebilirler. Ancak uzun süreli kış ve don gören bölgelerde yetiştiricilik saksı ve konteynerlerde yapılmalıdır. Hava sıcaklıklarının 5 derecenin altına düşmesi ile bitki korunaklı, don görmeyen bir yere alınmalıdır. Çok çabuk geliştiklerinden eğer bitki kapalı bir yere alınmayacak kadar büyümüş ise,  topraktan 40-50 cm mesafeden bitki budanır. Bahar ayları ile birlikte yeniden dış mekana alınan passiflora sorunsuz bir şekilde yeniden sürecek ve kısa sürede eski boyuna ulaşacaktır.
Diğer Özellikler
Stok Kodu160
Markalalaahmetbotanik
Stok DurumuVar

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.