Çardak Sarmaşık Gül Fidanı, Sarı Renkli - 1,5 m.

Çardak Sarmaşık Gül Fidanı, Sarı Renkli - 1,5 m.
Çardak Sarmaşık Gül Fidanı, Sarı Renkli - 1,5 m.
Çardak Sarmaşık Gül Fidanı, Sarı Renkli - 1,5 m.
Çardak Sarmaşık Gül Fidanı, Sarı Renkli - 1,5 m.
Çardak Sarmaşık Gül Fidanı, Sarı Renkli - 1,5 m.
Çardak Sarmaşık Gül Fidanı, Sarı Renkli - 1,5 m.
Çardak Sarmaşık Gül Fidanı, Sarı Renkli - 1,5 m.
Çardak Sarmaşık Gül Fidanı, Sarı Renkli - 1,5 m.
Görsel 1
Görsel 2
Görsel 3
Görsel 4
Görsel 5
Görsel 6
Görsel 7
Görsel 8
PlatinPuan : 48.222
Fiyat:
76,27 TL + KDV
İndirimli Fiyat (%33,4) :
50,76 TL + KDV
Kazancınız 25,51 TL
4.3 3
59.90 www.lalaahmetbotanik.com

İLK RESİM ÜRÜN GÖRSELLERİ İÇİNDİR.  SON RESİMLER GÖNDERİLECEK ÜRÜNLERE ÖRNEKTİR, RESİMLER ÇİÇEKLENME DÖNEMİNDE ÇEKİLMİŞTİR AYLARA GÖRE GÖRÜNÜŞÜ DEĞİŞİR, KIŞIN YAPRAK DÖKER. YAPRAKSIZ GÖNDERİLİR


ORTALAMA 150 CM. BOYUNDA SİYAH TÜP POŞETTE VEYA SAKSIDA GÖNDERİLİR


Sarmaşık Gül (rosa rampicanti)

Sarmaşık gülleri çardak gülü olarak da adlandırılır. Çok çiçekli ve sarıcı bir gül çeşididir. Boyları 2-3 metre kadar uzayabilir. Uzun ömürlü ve soğuğa dayanıklıdır. İhtiyaç duyduğu en önemli şey güneş ışığıdır. Toprak açısından seçici değildir, her türlü toprakta yetişebilir

BAKIMI-SULAMASI-BUDAMASI-DİKİMİ

-Dikileceği yerin derinliği 60 cm genişliği ise 40×50 cm olmalıdır. Güllerin dikim süresi Ekim ayıdır. İklimin sert geçtiği ve zor bir kış geçirilen bölgelerde ise, iklim şartlarına paralel olarak Mart veya Nisan aylarında dikim yapılması önerilir. Belki bu nedenle güller ilk yılında fazla açmazlar, fakat bu şekilde donma tehlikesini atlatmış olurlar. Dikim yapılması için en uygun hava yumuşak, bulutlu ve kuru bir havanın hakim olduğu gündür. Sonbaharda dikim yapıldığında fidelerde kısaltma yapılmaz.

-Bol sulanan güller çok iyi gelişir ve çiçeksiz kalmaz. Buna rağmen dibinde sürekli su beklemesi sağlıklı değildir. Balkonlarımızı süsleyen saksı gülleri, bahçe güllerine oranla daha sık sulanmalıdır.


-Gül en sağlıklı olarak; demiri bol, hafif kırmızımsı, kumlu-killi toprakta yetişir. Fazla kireçli topraklar, gül yetiştirmek açısından zararlıdır. Ağaç kökleri fidanların gelişmesine izin vermediği için; yüksek çalı bitkilerinin altlarına, daha önce gül yetişmiş topraklara veya eski gülfidanlarının yakınına yeni gül dikilmesi uygun değildir. Yeni güller böyle yerlerde iyi gelişemez, hatta ölebilirler.  Bu durum ?gül hastalığı? diye adlandırılır. Gülün toprağını her yıl gübrelemek, seyrine doyum olmayan, güzelliklerin ortaya çıkmasına neden olur.

-Sarmaşık gül ilk yıllarda şekil verilmek için budanır. Daha sonraları yalnızca kuru, bozuk ve hastalıklı dalları ayıklanır. Gül budaması gülün cinsine göre farklılık gösterir. Sürekli olarak açan güller, ocak ve mart arasında budanır. Yılda sadece bir kez açan güller ise çiçekleri geçtikten hemen sonra, yaz mevsiminde budanmalıdır. Baharda budanırlarsa o yıl çiçek açmazlar.

-Gül bitkinin besleyici maddeler ile ilk beslenmesi ilkbahar aylarında yapılır ve bu beslenmeyi,  toprağa karıştırılmış gübreyi bitkinin köküne yerleştirmek suretiyle yapabilirsiniz. Gülün dip kısmında biraraya toplanma olmazsa, besleyici maddeler etrafa dağılır. Mayıs ayının sonunda özel gül gübresi ile güle ikinci bir gübreleme yapılır ve bundan sonra da mutlaka çok iyi sulama yapılması şarttır. Ayrıca gübre, gül için çok faydalıdır. Temmuz ve ağustos aylarında güllere o sene için son defa gübre verilir. Bunlardan sonra başka bir gübreleme yapılmaması tavsiye edilir, ancak bu şekilde ana gövde kış gelinceye kadar gelişmeye devam eder.

-Gül yaprağı örümceği, yumurtalarını Mayıs ayından sonra yaprak kenarlarına bırakır, bu yapraklar da boru şeklinde içeriye doğru kıvrılır. Bu şekilde yuvarlak bir görünüm alan yaprakların içerisinde yumurtalar olduğu için bu kısımları hemen kesip almanız gerekir.  Özellikle yaprak alt kısımlarına, haşereleri öldürücü maddeler püskürtmek zorundasınız. Bu işlemi 14 gün sonra tekrarlayın.

Diğer Özellikler
Stok Kodu071219739001
Markalalaahmetbotanik
Stok DurumuVar
071219739001

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.