(Aronya Fidanı (Galicjanka Aronia) Saksıda,Her Mevsim Dikilebilir

Görsel 1
Görsel 2
Görsel 3
Görsel 4
Görsel 5
Görsel 6
Görsel 7
Görsel 8
PlatinPuan : 142.500
Fiyat:
200,00 TL
İndirimli Fiyat (%25) :
150,00 TL
Kazancınız 50,00 TL
30,60 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
DİKKAT İLK  RESİM ÜRÜN GÖRSELLERİ İÇİNDİR, DİĞER RESİMLER   SİZE GÖNDERİLECEK ÜRÜNLERE ÖRNEKTİR.
ÜRÜNLER 2 YAŞINDA, 17 CM.LİK SAKSIDA ORTALAMA 40-50 CM. BOYUNDADIR. MEYVE VERME OLGUNLUĞUNA GELMİŞTİR. ÜRÜN KIŞIN YAPRAK DÖKER YAPRAKSIZ GELİR.

HER TÜR FİDAN, AĞAÇ VE ÇALI GRUBU, SARMAŞIK GRUBU VE SÜS BİTKİSİ, MEYVE FİDANI SATIŞIMIZ VARDI

 

Aronya Fidanının Gelişimi

Yaprak döken bir bitki olan aronya, baharın gelmesiyle beraber yeşil yapraklarını vermeye başlar. Nisan ayının ortasında beyaz renkli çiçeklere bürünür ve mayıs ayının üçüncü haftasında bu çiçekler meyveye dönüşür. Aronya hasadı ağustos sonu, eylül başında yapılır ve sonbahara doğru aronya fidanlarının yaprakları kızıl rengini alarak yeniden dökülmeye başlar.

Aronya fidanının kök sistemi çok güçlüdür, her türlü toprak koşuluna uyum sağlar; çoğu meyvenin dikiminin imkânsız olduğu arazilerde bile aronya fidan dikimi yapılabilir. 

Aronya fidanları gelişim hızına göre dikildiğinden itibaren iki veya üç yıl içerisinde ürün vermeye başlayacaktır. Üç yıllık aronya fidanı dikimi yaparsanız dikim sonrası ilk hasadı eylül ayında alabilirsiniz.

 

Aronya Fidanı Nasıl Dikilir?

Aronya fidanının özel iklim gereksinimleri yoktur. Aronya tarımı için en uygun alanlar, tam güneş alan veya hafif gölgeli olan; güneye bakan ve güneye hafif meyilli alanlardır. Aronya fidanı adaptasyon kapasitesinin yüksek olması nedeniyle çok geniş toprak tipi ve pH aralığında yetiştirilebilen, çok yıllık, çalı formunda gelişen üzümsü meyve türüdür. Yetiştiricilik için drenajı iyi, orta bünyeli, organik maddece zengin, 6-6,5 pH değerine sahip topraklar önerilmektedir. Dikim öncesi arazideki çalı, taş, ağaçcık temizlenerek arazi 50 cm derinlikten işlenmelidir.

 

Aronya Fidanı Satın Aldım, Ne Yapmalıyım?

- Öncelikle sipariş etmiş olduğunuz fidanı teslim aldığınızda hemen ambalajından çıkartınız.

- Fidanlarınızı hafifçe sulayın.

- Fidan dikimini buharlaşmanın en az olduğu sabahın erken saatlerinde veya akşamüstü vaktinde yapmanız tavsiye edilir.

- Aronya fidanı çalı şeklinde gelişim gösterdiği için çok farklı dikim şekli ve dikim mesafesi uygulanabilmektedir. Ancak tercihen kuzey-güney yönünde ekilmelidir.

 - Makineli hasat imkanına sahip olan üreticiler için sıra arası en az 4 metre, sıra üzeri 0,75 - 1,25 m arasında tercih edilebilir.

Ocak şeklinde yetiştiricilik yapılacaksa aronya fidanı sıra arası 2- 2,5 m, sıra üzeri 1,5 ile 2 m arasında olması önerilmektedir.

- Ocak şeklinde yetiştiricilikte dekara 180-220 arasında fidan gerekmektedir.

- Fidan ekiminin yaklaşık çapı 30 cm, derinliği 20 cm kadar olan çukurlar açılarak dikim yapılır.

 

Aronya Fidanı Sulaması Nasıl Olmalı?

Aronya fidanı yüzlek köklüdür. Bu nedenle toprak işleme yüzeysel olarak yapılmalıdır. İlkbahar dönemindeki toprak işleme toprağın havalandırılması yanında yabancı ot kontrolünün sağlanması bakımından da çok önemlidir. Aronya fidanının su talebi, diğer meyve türlerinin ihtiyaçlarından farklı değildir. Yıllık 500-600 mm aralığında yağış, bitki gelişimi için yeterlidir. Ancak yağışın vegetasyon döneminde yağması önemlidir. Sulama mevcut imkânlara göre damla veya yağmurlama yöntemlerinden birisiyle yapılabilir.

Bulunduğu konum ve toprak yapısına göre aronya fidanının dikildiği toprağın daima 20 cm derinliğe kadar nemli olmasını sağlayacak şekilde sulama yapılmalıdır. Hasat sonrası kış ayları boyunca iklim çok kurak gitmezse sulama yapılmaz.

 

Saksıda Aronya Fidanı Yetiştiriciliği

Aronya fidanınızın varsa poşetini, toprağını dağıtmayacak şekilde çıkartınız. Kullanacağınız saksı başlangıç için asgari 10 litrelik, toprağınız ise çiçek toprağı olmalıdır.

Aronya fidanı kışın saksı içerisinde mutlaka bahara kadar dışarda kalmalıdır. Aronya fidanının meyve vermesi için gereken soğuklama süresini karşılanması gereklidir.

Aronya Fidanı Zararlı Mücadelesi

İlkbahar aylarında yapılacak olan hafif bir budama ile aronya fidanı ocakları içindeki çalıların arası açılarak hastalıklı ve zarar görmüş dalların ortamdan uzaklaştırılması sağlanır. Açılan ocakta terbiye budaması ile sıkışık olan sürgünlerde aralama yapılırak havalanma artırılır ve hastalık-zararlı riski azaltılır.

Aronya fidanlarında baharla beraber gelen yaprak biti zararlısı, meyve iç kurdu ve kırmızı örümcek zararlısına dikkat edilmelidir. Zararlı mücadelesinde 1 kaşık sıvı yağ, 1 kaşık arap sabunu ve 1 diş rendelenmiş sarımsağı, 1 litre su içerisine koyun ve iyice karıştırın. Bitkinin yapraklarının altına ve üstüne gelecek şekilde fısfıs yardımıyla sıkınız. Sarımsak kokusunda hoşlanmıyorsanız çıkartabilirsiniz. Her fidana baharla beraber bir renkli, kokulu, yapışkan tuzak koymakta fayda vardır. Bakla zınnı zararlısı için mavi leğen de önemli bir zirai savaş yöntemidir.

 

Aronya Meyvesinin Toplanması

Aronya meyveleri ağustos sonundan itibaren olgunlaşmaya başlar ve eylül sonuna kadar geçen süre içinde toplanır. Meyvelerdeki sağlıklı görüntü veren pus tabakası, meyveden silinmez. Taze aronya meyveleri sert, dolgun, kuru, dış yüzeyi düzgün ve gümüş gibi parlak pus tabakasına sahip olmalıdır. Yaprak ve sap içermemelidir.

Tam olgunlaşmış, sağlam ve nemsiz olan meyveler 0°C ile 1°C sıcaklık ile %90-95 nispi neme sahip soğuk hava depolarında herhangi bir kalite kaybına uğramadan 2 ay muhafaza edilebilir. İşlenecek olan aronya meyveleri ?18°C?de hızlı dondurma ile şoklanmalı ve -23ºC?de saklanmalıdır. Dondurulmuş aronya soğuk zinciri ile satışa sunulabilir, sanayide işlenebilir veya çok az bir vitamin-mineral kaybı ile uzun yıllar muhafaza edilebilir.

Diğer Özellikler
Stok Kodu035813131313
MarkaLalaAhmetBotanik
Stok DurumuVar
035813131313

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.