Amerikan Smargat Mazı Fidanı, 80-100 cm, Saksıda, Formlu,

Görsel 1
Görsel 2
Görsel 3
Görsel 4
Görsel 5
Görsel 6
Görsel 7
PlatinPuan : 190.000
Fiyat:
295,00 TL
İndirimli Fiyat (%20) :
236,00 TL
Kazancınız 59,00 TL
48,14 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
Kargo Bedava
RESİMLER  GÖNDERİLECEK ÜRÜNLERE AİTTİR, 
 
Ürünler 28 cm capında Saksıda, ortalama 60-80 Cm. Boyunda 5 Yaşındadır
 

Smargat Mazı

- Verimli toprakları oldukça severler

- Çok fazla suyu sevmezler

- Yaz kış yeşil kalabilen ve yaprak dökmeyen ender bitklerdendir.

- Budamaya ve Form vermeye uygun bitkilerdendir.

- Güneşli alanlarda daha hızlı gelişim gösterirler

- Peyzaj ve bahaçe düzenlemelerde oldukça kullanılan bitkidir.

- Genellikle bahçe sınır hatlarına ve orta göbeklere dikilerek bahçenize çok farklı bir görüntü katabilir.

Çit ve perdeleme için ideal bitkidir ayrıca dükkan çevrelerine konan ahşap saksı içinde harika görünür  
 
Vatanı Kuzey Amerika'dır. Kanada'dan Virjinya eyaletine kadar yayılır. Ülkemizde de süs bitkisi olarak yetiştirilir.Batağımsı ve soğuk yerlerde, derin ve gevşek balçıklı topraklarda iyi yetişir. Kireçli ve ; kumlu killi topraklarda da yetişebilir ancak ağır killi topraklardan hoşlanmaz.Donlara dayanıklıdır.Ilıman iklimlerde yetişir. Soğuğa ve kuraklığa dayanıklıdır.Konik bir tepe yapar. Tepe çapı 3-4 m.dir.Budama ve makaslama ile istenilen form verilebilir.Sık ve çatallı bir boylanma gösterir. Maksimum 20 m. boy yapar.Oval biçimli, 1 cm. büyüklüğündeki kozalaklar 8-10 pullu olup bir yılda olgunlaşır ve sürgünlerin ucunda yer alır. Monoik çiçekleri uzun veya yuvarlakça kozalak şeklinde ve sarımsı yeşil renktedir.Kentlerin kirli havasından etkilenmez. Bitkinin içerdiği yağ zehirli olup ilaç sanayiinde | kullanılır. Çit ve perde tesisi ile park ve bahçelerde grup veya soliter olarak kullanılır.
 
Batı Mazısı
 
Özellikle de soğuğa ve donlara dayanıklı olduğu için dış dekorasyonda güvenilerek kullanılır. Bakımı kolaydır ve uzun ömürlüdür. Kuzey Amerika kökenli olmasına rağmen ülkemizde de artık yetiştirilmekte olup ülkemiz iklimine olan uyumu son derece başarılıdır. Fidenizi yetiştirirken dikkat etmeniz gereken en önemli konu toprak seçimidir. 
 
Çünkü batı mazısı yetiştirmek için kireçli ya da ağır killi topraklar kesinlikle kullanılmamalıdır. Bunun yerine gevşek balçık özelliğine sahip toprak tercih edilmeli ve bol güneşli bir ortamda tutulmalıdır. Batı mazısının bol güneş olmadığı ortamlarda da yetiştirilebilmekte olup bu gibi durumlarda yarı gölgeye sahip yerlerde tutulmalıdır. Yavaş yavaş büyüdüğü için sık budama ve bakım gerektirmez. En fazla 3 ya da 4 metreye kadar uzayabilir ancak boyu yapılan budama işlemi ile kontrol altına alınabilir. 
 
Kışın kahverengiye dönüşen sürgünleri yaz mevsiminde ise altın sarısı rengine bürünmektedir. Pul yapraklı olmasına rağmen kısmen de olsa iğne yapraklar da görülebilmektedir. Verdiği kozalaklar 1 yıl içerisinde olgunlaşmakta olup sürgünlerin uç kısımlarından çoklu pullar şeklinde çıkar. Bahçeler için son derece uygun olmakla beraber özellikle de teras ve balkon gibi set yapılarak dışarıdan içerinin görülmesinin engellenmek istediği ortamlar için çok uygundur. Yine kış mevsiminde soğuk olan illerimizde dahi ekstra bir bakıma ihtiyaç duymamaları zahmetsiz ağaç arayan kişiler için batı mazısını çok değerli kılmaktadır.

Diğer Özellikler
Stok Kodu077
Markalalaahmetbotanik
Stok DurumuVar

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.