Ağaç Hatmi Çiçeği Hibiscus Syriacus Kargo Dahil

Görsel 1
Görsel 2
Görsel 3
Görsel 4
Görsel 5
Görsel 6
Görsel 7
Görsel 8
Görsel 9
PlatinPuan : 52.687
Fiyat:
83,33 TL + KDV
İndirimli Fiyat (%33,4) :
55,46 TL + KDV
Kazancınız 27,87 TL

2. ve 3. RESİMLER GÖNDERİLECEK ÜRÜNLERE ÖRNEKTİR. 40-60 CM. BOYUNDA TÜPLÜDÜR. TÜPLÜ FİDANLAR HER MEVSİM DİKİLEBİLİR ÜRÜN YAZ AYLARINDA ÇİÇEK AÇAR SON BAHARDA SOĞUKLAR BAŞLAYANA KADAR ÇİÇEK AÇMAYA DEVAM EDER KIŞIN YAPRAK DÖKER KIŞIN ALDIĞINIZDA YAPRAKSIZ VE BUDANMIŞ GELİR.


DİĞER RESİMLER ÜRÜN GÖRSELLERİ İÇİNDİR (FİDANIN YETİŞKİN HALLERİDİR) HER TÜR FİDAN, AĞAÇ VE ÇALI GRUBU, SARMAŞIK GRUBU VE SÜS BİTKİSİ, MEYVE FİDANI TOPTAN VE PERAKENDE  SATIŞIMIZ VARDIR

Ağaç hatmi, Hibiscus syriacus

Yaz boyunca sürekli çiçek açan ağaç hatmi kışa dayanıklılığı ile ve toprak seçmemesi ile birçok ilimizde rahatça yetiştirilebilecek süs ağaçlarındandır.

Başlıca özellikleri

Hibiscus syriacus, ağaç hatmi kışları en fazla -30C dereceye kadar soğuk olabilen illerimizde bahçe ve parklarda yetiştirilebilir. Akdeniz iklimine bile tam uyumludur (şiddetli sıcak, kuraklık). Kışın yapraklarını döker. İlkbaharda yeniden yapraklandıktan sonra çiçek açması biraz gecikir. Yaza doğru ya da yaz başında, bazen de temmuz ayında çiçeklenirler. Sonbaharda ısı elverişsiz derecelere düşene kadar devamlı çiçek açar dururlar. Her bir çiçek en fazla bir günlüktür. Solup düşerler. Fakat ağaç hatmi sürekli yeni tomurcuklar ürettiği için yaz boyunca her gün üzerinde bol bol güzel çiçekler görünür.

Yapı: Ağaç olarak küçük yapılıdır. Ortalama 2m civarlarında olup nadiren 5m büyüyebilirler. Dallar dik yükselme eğiliminde gelişir. Ağaç büyüdükçe kalınlaşan dallar hafifçe yanlara yönelir. Yapraklar pek irileşmez: Ortalama 6cm kadar uzun, 3cm kadar geniş, kenarları şekilli, bazen yapraklar üç parçalı). Çeşitli renklerde çiçek açan hibrit, kültivar, form vs birçok çeşitleri vardır. En sık rastlanılan çeşitlerinde çiçek renkleri mor, pembe ve beyazdır. Kültivar ve hibritlerden bazıları asla tohum vermez.

Kullanım: Ağaç hatmi parkların ve bahçelerin süslenmesinde kullanılır. Her şekil verilebilir. Sık dallı çit bitkisi, 3m kadar zarif bir ağaç ve  özel budamalarla 1,5-2 metre boylarında devamlı çiçek açan mini bir süs ağacı.. Eğer normal zarif bir ağaç olarak yetiştirecekseniz ve birkaç tane dikecekseniz bu durumda aralarında en az 2m mesafe olmalıdır. Diğer durumlarda sürekli budama ve kontrol gerektiği için aralarındaki mesafe sizin hedeflerinize göre ayarlanmalıdır.

Yetiştirilmesi, bakımı

Hibiscus syriacus ? ağaç hatmi güneşli yerleri sever. En azından yarım gün direkt güneş alması gerekiyor. Bahçelerin en açıklık, en rüzgarlarlı yerlerine dikilmelidir ki yaprak parazitlerinin yoğunluğuna ve onlardan doğacak mantar hastalıklarına maruz kalmasın. Bunların dışında hava kirliliğine gayet iyi dayanıklıdır.

Toprak seçici değildir. Sadece alkalinli topraklarda toprağın kimyasal değerlerine göre bazen sorunlar çıkabilir (ama çok nadir).. Toprağın pH derecesi 7.5 altında ise hiç sorun çıkmaz.

Sulama ağaç hatmilerde ilk iki yıl için önem taşır. Yani bir yere diktikten sonra iki yıl boyunca yaz aylarında düzenli sulamalısınız. Sonraki yıllarda kuraklığa son derece iyi dayanır.

Gübre istemez. Ancak, eğer toprağınız alkalinli ise kestane gübresi, çay posası gibi maddeleri birkaç ayda bir dibini derinden çapalayarak toprağına karıştırın.


Çoğaltılması

1- Tohum veren ağaç hatmilerin tohum ile çoğaltılması kolay ve basittir. Kış üşümesi geçiren tohumlarda genellikle çimlenmeme problemi yaşanmaz. Bundan dolayı ağaç hatmi tohumlarını sonbahar sonundan itibaren ekmelisiniz. En geç kış sonunda, don olayı riskleri geçmeden önce ekebilirsiniz.

2- Bir yerde ağaç hatmi varsa çevresine, yakınlarına toprağa dikkatle bakın. Çünkü çevrelerine dökülen tohumlardan mini fideler oluşmuş olabiliyor. Bunları köklerini incitmeden söküp alır ve istediğiniz yere dikersiniz.

3- Çelikle çoğaltma yöntemlerinin her biri ile çoğaltmak mümkündür  

Problemleri

Ağaç hatmi (Hibiscus syriacus) açıklık, uzun süre güneş alan ve rüzgarlı yerlerde yetiştirilmelidir. Aksi takdirde bitki bitleri yaprakları perişan ederler ve o tahribatları mantar hastalıkları takip edecektir. Pek güneş ve rüzgar almayan, kuytu, nemli yerlerde ana gövdede kanker hastalıkları oluşabilir. Özellikle de yaşlanmış ağaç hatmilerde görülen bir hastalıktır.


Diğer Özellikler
Stok Kodu592
Markalalaahmetbotanik
Stok DurumuVar
1313130028

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.