(5 Adet) Saksılı Yoğun Kokulu Mor Salkım Ağacı Fidanı

Görsel 1
Görsel 2
Görsel 3
Görsel 4
Görsel 5
Görsel 6
Görsel 7
Görsel 8
PlatinPuan : 712.500
Fiyat:
800,00 TL + KDV
İndirimli Fiyat (%6,3) :
750,00 TL + KDV
Kazancınız 50,00 TL
155,85 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.

DİKKAT İLK  RESİMLER  ÜRÜN GÖRSELLERİ İÇİNDİR (FİDANIN ÇİÇEK AÇMIŞ HALLERİDİR) SİZE GÖNDERİLECEK ÜRÜN SON 3 RESİMDE GÖZÜKEN 40-60 CM. BOYUNDA SAKSIDA OLANLARDIR, RESİMLERİ HAZİRAN AYINDA ÇEKİLMİŞTİR, AYLARA GÖRE GÖRÜNÜŞLERİ FARKLILIK GÖSTERİR KIŞIN YAPRAK DÖKER YAPRAKSIZ GÖNDERİLİR

 

HER TÜR FİDAN VE SÜS BİTKİSİ  TOPLU SATIŞIMIZ VARDIR 

 

- Mor salkım fidanlarımız saksıda satışa sunulmuştur.Bizdeki cinsi koyu mor renkli çiçeği olan ve dolgun görünümlüsüdür.

- Satıştaki boyu : 40-60  cm civarıdır.

- Fidanın yaşı : 2 yıllıktır.

- Dikim mesafesi : 1 metre

 - Mor salkım fidanı dikim zamanı : 12 ay sürekli dikilebilir.

- Yaprak dökme özelliği : Kışın yaprak dökerler.

- Çiçeklenme dönemi : Nisan,mayıs,haziran ayları

- Formlu yetişme boyu : 20-25 metre

- Mor salkım fidanı dayanabileceği en düşük sıcaklık değeri : - 15 derece

- Fidanın ışık isteği :Yarı güneş gören yerlerde çok rahat yaşayabilir.

- Nereye dikileceği : ev,bahçe,balkon,teras ve işyerlerine rahatlıkla dikebiliriz.

 

Mor Salkım Ağacı Özellikleri
 • Anavatanı Çin olan mor salkım botanikteki adı Wisteria Sinensis?dir. Ülkemizde sadece salkım olarak da adlandırılır. Aslında salkım, Wisteria bitkisinin adıdır. Wisteria Sinensis de salkımın türlerinden biri olan mor salkımı ifade eder. Diğer salkım türleri çok bilinmediği için yaygın olarak mor salkım bitkisine salkım denilmektedir.
 • Salkımın türleri; Wisteria sinensis ( mor salkım ), Wisteria floribunda ve Wisteria venusta olarak adlandırılır.
 •    

  Mor salkım kokusu oldukça güzeldir ve dikkat çekicidir.

 • Mor salkım Baklagillerden gelen bir çeşit sarmaşıktır ancak diğer sarmaşıklardan biraz farklıdır. Mor salkım duvar üzerine yapışmaz. Bu sebeple eğer bir yeri sarmasını istiyorsanız özellikle başlangıç aşamasında tel, çubuk vs. kullanmanız gerekir.
 • Çiçekleri salkımlar halinde olup mor, beyaz, krem, mavi ve pembe gibi renklere sahiptirler.
 • Mor salkım çok yıllık bir bitkidir. 20 metreden daha fazla uzayabilen bu bitkinin ömrü yaklaşık 70- 80 sene civarındadır. Düzenli olarak budanması durumunda boyu bu kadar uzamaz. Ömrü uzun olan mor salkım ağacı vadesini doldursa dahi kökünden yeni sürgünler verebilir.
 • Mor salkım ilkbahar ortasında çiçek açmaya başlar. Yaz başlamadan çiçeklenip uzun süre çiçeklerini korur. Yaz ortasında da çiçeklenmeler olabilir.
 • Mor salkım yapraklarından önce çiçeklerini çıkarır ve yapraklarını kışın döker.
 • Mor salkım çok hızlı gelişir. Küçük bir fideyken çok kısa zamanda uzun bir sarmaşığa dönebilir.
 • Uzun ve yassı şekilli meyveleri baklayı andırır.
Mor Salkım Nasıl Yetiştirilir?
 • Mor salkım elbette bir bahçe çiçeğidir ve evde yetiştirmeye uygun değilidir. Yukarıda bitkinin özelliklerinden bahsederken 20 metreden fazla boylandığını belirtmiştirk. Ancak mor salkım bitkiniz için bahçenizde de yer seçerken dikkat etmeniz gerekir.
 • Mor salkımın yerini doğru seçmeniz önemlidir. Yerini taşımamalı ve ona en uygun yeri bulmalısınız. Sarmaşık türünden bir ağaç olması sebebi ile sarılabileceği yapıların yanına dikmeli ya da sarılabileceği bir materyali yanına getirmelisiniz.
 •    

  Mor salkım bitkinizi sık sık ve düzenli olarak budamanız gerekir. Aksi takdirde başka ağaçların üzerine doğru meyil ederek onların gelişimini engelleyebilir. Budama sıklığı ayda bir veya 2 ayda bir olabilir. Bunu bitkinizin gelişimine göre düzenleyebilirsiniz.

 • Bitki ılıman ortamları sever fakat zor koşullara karşı da dayanıklıdır. Mor salkım aşırı sıcaklara ve -30 derecelere kadar olan soğuklara karşı yaşam faaliyetlerini sürdürebilir.
 • Mor salkım çok fazla toprak seçmez ama killi toprakları daha çok sever. Bol su sevdiği için topraktaki drenajın da iyi olması gerekir. Aksi halde kökler zarar görecektir.
 • Mor salkım karanlıktan çok hoşlanmaz ama çok uzun süre güneşlenme arzusu olan bir ağaç da değildir. Günün 6?da birini en azından yarı aydınlık bir alanda geçirebilirse gelişimi olağan ilerleyecektir.
 • Uzun süre güneş istemese de güneş mor salkım için olmazsa olmazdır. Eğer güneş alamazsa çiçek açmayacaktır.
 • Mor salkım rüzgar sever. Onu diktiğiniz yerin rüzgar alması gerekir.
 • Mor salkım ağacı suyu sever. Yazları toprak kurudukça sulamalı, kış aylarında ise sulama miktarı azaltılsa da sulama komple bırakılmamalıdır.
 • Mor salkım aynı zamanda bonsai olarak ya yetiştirilebilen bir ağaçtır.
Mor Salkıma Dair Sıkça Sorulan Sorular
 • Mor salkım ne zaman çiçek açar?

Mor salkım iki defa çiçeklenir. Bunlardan biri ilkbahar ortasında nisan ayında diğeri de haziran ayında gerçekleşir.

 • Ülkemizde mor salkım yetiştirilebilir mi?

Türkiye?nin birçok bölgesi mor salkım yetiştirebilmek için uygun iklim koşullarına sahiptir. 

 • Mor salkım bitkim neden çiçek açmıyor?

Ağacınız yeterince güneş almıyor olabilir.  Bir diğer ihtimal ise budanmasının ihmal edilmesidir. Eğer bitkiniz önceki yıllarda çiçeklenmiş ve çiçek açmama sorunu yeni çıkmış ise sorun yüksek ihtimalle budama veya sulama kaynaklıdır.

 • mor salkım bonsai 

  Mor salkım bitkimi budamazsam ne olur?

Mor salkım için budama son derece önemlidir. Sarmaşık olması sebebi ile şayet budama yapmazsanız bitkiniz çok fazla yayılacaktır. ancak bunun yanı sıra bitkinin daha sağlıklı olması ve çiçek açabilmesi için budanması gerekir. Bitki tüm gücünü taze dallar çıkarmaya yoğunlaştıracak, bu sayede yeni dallar üzerinden çiçeklenmeler meydana gelecektir.

Doğru budama çok önemlidir. Bitkinizin gelişim durumuna göre sık sık budama yapmanız gerekebilir. Budama esnasında dalları kökten kesmemeye özen göstermeniz gerekir.

 • Mor salkım ağacı böceklendi, ne yapılabilir?

Eğer mor salkım bitkiniz yeterince esinti almıyorsa mantarlar meydana gelebilir. Bunun haricinde bitkinin sık karşılaştığı böceklenme sorunları asalaklardır.

Kuru bölgelerde bir takım böcekler bitkinizi rahatsız edebilirler bu sebeple özellikle yaz aylarında sık sık sulama yaparak bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

 

Diğer Özellikler
Stok Kodu631688539
Markalalaahmetbotanik
Stok DurumuVar
631688539

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.