4 Adet Kokulu, Katmerli Full Yasemin Çiçeği, Ful Arap Yasemini

Görsel 1
Görsel 2
Görsel 3
Görsel 4
Görsel 5
Görsel 6
Görsel 7
Görsel 8
PlatinPuan : 569.050
Fiyat:
700,00 TL
İndirimli Fiyat (%14,4) :
599,00 TL
Kazancınız 101,00 TL
103,73 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
İLK RESİMLER ÜRÜN GÖRSELLERİ İÇİNDİR.  SON 3 RESİM GÖNDERİLECEK ÜRÜNLERE AİTTİR, ÇİÇEKLENME DÖNEMİNDE ÇEKİLMİŞTİR AYLARA GÖRE GÖRÜNÜŞÜ DEĞİŞİR, KIŞIN YAPRAK DÖKMEZ.
20-40 CM. BOYUNDA SİYAH TÜP POŞETTEDİR

HER TÜR FİDAN, AĞAÇ VE ÇALI GRUBU, SARMAŞIK GRUBU VE SÜS BİTKİSİ, MEYVE FİDANI TOPTAN VE PERAKENDE  SATIŞIMIZ VARDIR

 

Güzel kokulu çiçeği olan Ful egzotik ve tropik, herdem yeşil, sarılıcı ya da çalı formlu olabilen çok yıllık bir bitkidir.

İklim isteği: Akdeniz ve Ege şartlarında dış mekanda, diğer bölgelerde kaplı fidan olarak kışın içeriye almak suretiyle yetiştirilebilir. Akdeniz ve Egede de sert kışlardan korumak gerekir. Soğukta yaprak dökebilir.

Güneş isteği: Güneş ve hafif gölge yerleri sever.

Çiçek özelliği: Çiçeği yalın kat ya da katmerli olabilir. Haziran ayında çiçeklenme başlar.

Toprak isteği: Bol humuslu, yaprak çürüntülü, süzek toprak ister.

Su isteği: İlkbahar ve yaz bol sulanır. 

Çoğaltılması: Yaz sonuna doğru alınacak yarı odunsu çeliklerle üretilir.

Çelik alırken izlenecek yol: 
- keskin makas ile tepeden 10-15 cm kesilir,
- çelikler aspirinli suya batırıp 8-10 sn kadar tutulur,
- perlit, kum veya dezenfekte edilmiş torf içinde köklendirilir,
- Oksijenli sulu solüsyonla da sulanır. 

Taze sürgünlerde ökçeli çelikleme yöntemi (bakınız çizim) uygulanır. 

Ful çelikleri uzun zaman alsa da doğrudan su içinde de köklenebilir. 

Budama : Katmerli çiçekliler daha çalı görünümlüdürler. Bunlarda zayıf ve uzayıp giden bir sürgün yerine kalın, çok dallı, dolgu formlu bir bitki tercih edilir. Bunun için de çalı tipindeki bitkilere genelde yapıldığı gibi uçtaki büyüme noktası köklendirilecek çelik olarak alınır.

Çiçeği yalın kat olanlar sarmaşık formlu büyürler ve sardırılabilir. 

Gübreleme: NPK 20-20-20 gübre 1 lt suya 1 çay kaşığı ölçüde 15 günde bir verilir.

İlaçlama: Gerektiğinde arap sabunlu bit ilacı tarifi haftada bir uygulanır. İlaçlama yaparken gonca bir kağıt külah ile örtülür ki ilaç goncalarda leke yapmasın.

Yararları: Ful çiçekleri çok aşırı koktuğu için parfüm sanayisinde faydalanılır. Ayrıca uzak doğuda yasemin çayı fulden yapılır ve yeşil çayların aromalandırılmasında kullanılır. Çiçeklerinden elde edilen yağın aromaterapide de yeri vardıHakkında söylenenler: 
- Ful en güzel tenekede yetişir. 
- Ful çiçeği koklanırken burun değdirilirse kararır.
- Tohumları alınmış domates ve kabak toprağı için yararlıdır.
- Ful çiçekleri en güzel domateste sergilenir. Çiçek açınca çiçek sapının elverdiği ölçüde kesilir ve olgun bir domatese saplanır. Tabakta domatese saplı duran ful vazo ömrünü orada tamamlarken hem ortamı güzel kokutur, hem de kırmızıya saplanmış top top beyaz çiçekleri ile ilgi çeker.

 

  Bir Yasemin türü olan Ful bitkisinin çiçekleri çok güzel kokar
kokusu yoğun ve keskindir. Akdeniz ikliminde ful bakımı yetiştirilmesi kolaydır. Çiçekleri akşam açılır sabah kapanır. Yasemin türünden, zeytingiller familyasındandır. Bilimsel adı ?Jasminum Sambac?tır. Bütün dünyada ?Arap Yasemini? (Arabian Jasmine) ismiyle bilinir. Bizde Akdeniz ve Ege bölgesinde daha çok Ful derler. Ful ismi dilimize Arapçadan gelmiştir. Arapçada bu bitkinin adı ?Ful?dur.
Ful çiçeği bakımı, yetiştirilmesi, çoğaltılmasıAnavatanı: Güney ve Güneydoğu Asya (Filipinler, Hindistan, Myammar, Sri Lanka)

Başlıca özellikleri:  Yapraklarını kışın dökmez. Soğuğa dayanıklı değildir. Tropikal, hem tırmanıcı hem çalı türü bir bitkidir. Tırmanmasın diye budamayı ona göre yaparsanız gardenya benzeri çalı görünümlü çiçekli bir bitki şeklinde tutabilirsiniz. Bir de fazla güneşte zaten çalı özelliği taşımaya meyilli olur, az güneşte tırmanıcı olur asma gibi uzar gider (asma özellikli gelişim göstermesi mevsimlere göre de değişebilir). Her halinde dekoratiftir. Güzel kokan çiçekleri cinsine göre değişen büyüklükte olur. Beyaz ve pembe / yalınkat ve katmerli açan cinsleri vardır. Çiçekleri yenebilir; yiyeceklerde kullanılabilir, yasemin çayı yapılabilir.
Çiçeklenme zamanı:  Yaz başından sonbahar sonuna kadardır. Ne kadar çok güneş alırsa ve iyi bakılırsa çiçekleri o kadar büyük olur güzel olur. Çiçekli tomurcuklu Ful dallarını vazoya değil olgun bir domatese saplayıp ev içinde süs ve güzel koku için kullanmak eskiden bizim sıcak şehirlerde adetmiş. İhtiyacı olan suyu domatesten alırmış.
Kışa dayanıklılığı:  Yurdumuzda kıyı kesimleri bölgelerinde bile kış şartları Ful için pek uygun değildir. Gerçi güney kıyı bölgelerimizde kış çoğu zaman ılıman geçer. Nadiren görülen don olaylarından dikkatle korunması şart.
Bol çiçeklenmesi için püf noktası:  Sürgünlerin fazla uzamasına izin vermeden uçlarını koparırsanız çok sayıda yan dallar çıkarır: Çiçekler daima ?yeni / taze? yan dallarda açar.
Budama: Her zaman yapılabilir.
Toprak:  Bitkisel organik maddelerce zengin (humuslu), suyu iyi süzdüren, hafif ve gevrek, nötr veya hafif asitli / çok hafif alkalinli toprakları sever.
Işık ihtiyacı:  Tam gün güneş veya yarım gün güneş.. Mesela doğuya veya batıya bakan duvar dipleri, pencere önleri yarım gün güneş alır. Koyu gölgeli olmayan alacalı gölgeli yerler de uygundur. Hiç güneş almaması çiçek açmamasına sebep olur.
Evde yetiştirilebilir mi?  Aslında daha çok bahçe ve balkon bitkisidir. Evde yetiştirmek için toprak daha fazla havadar olmak zorunda.. Ayrıca bulunduğu yer havadar, sıcak, bol güneşli ve havası nemli olmalıdır. İyi yetiştirebilirseniz, yerini de severse ilkbaharda erkenden canlanır, ilkbahar ortalarında erkenden çiçeklenir, kışa kadar çiçeksiz kalmaz. Güneye bakan pencereler kışın sabahtan akşama kadar güneş alır; böyle bir pencere önünde bir de ev sıcak ve nemli ise kışın da gelişmeye çiçek açamaya devam edebilir.
Ev içinde Ful yetiştirmek için uygun toprak:  Tavsiye edilenlere aldanmayın. Kim ne derse desin torf vb. sahte karışımlar çok su tuttukları için ev ortamına hiç uymaz. Yaprak çürüntüsü bakımından zengin, humuslu bahçe toprağı ile ponza taşı karışımı kullanmalısınız. Dış mekâna daha uygun bitkileri evde yetiştirmek için şu yazımda tarif ettiğim karışım çok iyidir, ayrıca asit / alkalin sorunları yoktur: » iyi bahçe toprağı
Sulama:  Ful için genel anlamda sulama tavsiyeleri toprak kurudukça sulanması gerektiği yönündedir. Toprak ıslaklığını yitirince, nemini de biraz yitirince sulanabilir. Kışın nem de tamamen gidene kadar beklenilmeli sonra sulanmalı.
Besin verme:  Genel amaçlı besinden verilebilir. Az dozajlı ama sık verilmesi Ful için çok daha uygundur. Benim toprak karışımı tarifim besin takviyesi gerektirmiyor, ta ki kökler saksının her yerini iyice kaplayana kadar..Fazla hızlı büyüyüp fazla çiçek açıyorsa toprakta fazlaca köklenmiş ve fazlaca gıda alıyor demektir, o zaman dinlenme dönemi dışında besin takviyesi yapmanız iyi olacaktır.
Saksı:  Kökler saksı içinde sıkı bir yumak oluşturmaya başlamaya doğru daha büyük bir saksıya almalısınız. Bazı bitkiler saksı içinde köklerinin yoğun sıkı yumak gibi olmasını sever, Ful öyle değildir.
Dinlendirme:  (Ev içinde yetiştiriyorsanız) Kışa kadar gürce büyüyüp bolca çiçeklenen Ful?lerinizi kışın mutlaka dinlendirmelisiniz çünkü fazla yorulmuştur. Ortalama 12°C derece serin bir yerde ilkbahara kadar az sulayarak dinlendirmelisiniz. Böylece sonraki kışa kadar yine verimli bir şekilde çiçek açar.

 

Diğer Özellikler
Stok Kodu179
Markalalaahmetbotanik
Stok DurumuVar
1313130073

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.