10 Adet Vıburnum Lucidum Kartopu (Lisidum) Fidanı 40-60 cm

Görsel 1
Görsel 2
Görsel 3
Görsel 4
Görsel 5
Görsel 6
PlatinPuan : 237.500
Fiyat:
250,00 TL + KDV
Aynı Gün Kargo Kargo Bedava
DİKKAT RESİMLER ÜRÜN GÖRSELLERİ İÇİNDİR (FİDANIN YETİŞKİN HALLERİDİR) SİZE GÖNDERİLECEK ÜRÜNLER 40-60 CM. BOYUNDA SİYAH TÜP POŞETTEDİR SON 3 RESİMDE ÖRNEĞİ GÖZÜKMEKTEDİR, MEVSİMLERE GÖRE GÖRÜNÜŞLERİ DEĞİŞİR
 

HER TÜR FİDAN VE SÜS BİTKİSİ  TOPLU SATIŞIMIZ VARDIR TOPLU SATIŞLARDA FİYAT ÇOK DAHA UYGUNDUR

 

 

Türkiye'de doğal olarak yetişir. 2 m boy ve 1.20 m çap yapan, herdem yeşil, yuvarlak formlu, beyaz çiçeklidir.

 

Toprak İsteği: Her tür toprakta yetişir.

 

Su İsteği: Gerektikçe

 

Işık İsteği: Gölge- yarıgölge ortam sever.Kış sonlarına doğru parlak yeşil yapraklı dalların uçlarındaki pembe tomurcuklar yavaş yavaş beyaz çiçeklere dönüşür. 0.5 ? 0,8 mm olan bu ufak çiçekler buket halindedir.Yurdumuzda kartopu, yabani defne ya da filburnu diye tanınır.

 

Yılın en karanlık yağmurlu günlerinde beyaz kartopu çiçekleri ortalığı aydınlatır. Havanın ılıman geçmesi çiçek açma süresinin uzamasına yardımcı olabilir.Anavatanı Güneydoğu Avrupa, Akdeniz sahilleridir. Uzun süreli olmayan kışa, kar yağışına dayanır. Yaprakları daimi koyu yeşildir. 10 santime kadar gelişebilen yaprakların üst yüzeyi parlak, altı mat ve tüylüdür. Kartopu çoğu bahçıvanlarca ve meraklılarca fazla yeşil ve sıkıcı bulunabilir. Fakat, çit halinde dikilip kışın açan sıklamenlere, kış sümbüllerine (Bergenia), ilk baharda nergislere, lipinuslara, yazın açan muhteşem lilyumlara mükemmel yeşil bir arka fon olabilir.Gölgede, aşırı güneşte, deniz suyunun getirdiği tuzda, kireçli zayıf topraklarda, çok killi topraklarda hatta saksıda yetişebilen bu bitki pek fazla ortam seçmez.

 

Sadece uzun süreli kardan ve yazın kuraklıktan hoşlanmaz.Kartopu tercihen humuslu, rutubetli, suyu geçirgen toprakları sever. Tabiatta 5 metreye kadar serbest halde yetişebilir. Böyle durumlarda bitki zedelenmiş, ölmüş dalları dışında pek budanmaz.Çit halindeki kartopu için ideal boy, 1 ? 2 metredir. Toprak zeminden başlayan sık çalı görünümündeki kartopları mayıs ayında budanabilir. Fakat kartopu çitinden fazla çiçek, hatta çiçek geçtikten sonraki parlak mavi boncukları görmek beklenmez.Üretimi ilkbaharda yeni sürgünlerden çeliklemeyle ya da profesyonelce havadan köklendirmeyle yapılabilir. Aşırı güneşte pek sorun çıkartmayan bitki gölgeye geçtikçe hastalıkları artabilir. Tırtıl, kırmızı örümcek, unlu bit ya da gül biti sayabileceğimiz birkaçıdır.

Diğer Özellikler
Stok Kodu006
Markalalaahmetbotanik
Stok DurumuVar

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.