10 Adet Saksılı Carex morrowii variegata (Alaca yapraklı kareks) (CYPERACEAE)

Görsel 1
Görsel 2
Görsel 3
Görsel 4
Görsel 5
Görsel 6
Görsel 7
Görsel 8
PlatinPuan : 570.000
Fiyat:
756,00 TL
İndirimli Fiyat (%14,3) :
648,00 TL
Kazancınız 108,00 TL
132,19 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.

DİKKAT...

 

1. GÖNDERİLECEK ÜRÜNLERE 2. VE 3. RESİMDEKİ ÜRÜNLER ÖRNEKTİR. RESİM ARALIK AYINDA ÇEKİLMİŞTİR. DİĞER AYLARDA GÖRÜNÜŞLERİ FARKLI GELECEKTİR.

 

2. ÜRÜNÜ KIŞIN SATIN ALIYORSANIZ ALTTAN DAHA DOLGUN GELMESİ İÇİN 15-20 CM. DEN KESİLMİŞ OLARAK GELİR, SİZEDE KIŞ AYLARINDA BU SEVİYELERDEN KESMENİZ ÖNERİLİR.

 

3. DİĞER RESİMLER GÖRSEL AMAÇLIDIR, PEYZAJ UYGULAMALARINDA NASIL DURDUĞUNU GÖRMENİZ İÇİNDİR.

ÜRÜNLER KARGO İLE GÖNDERİLMEKTEDİR. HEDİYE PAKETİ, İSİM YAZMA-ETİKET YAZMA VS. YAPMIYORUZ.

 

TÜRKİYEDE KARGONUN GELDİĞİ HER YERE GÖNDERİLMEKTEDİR

 

FİYATA KARGO VE AMBALAJ DAHİLDİR 

 

HER TÜR FİDAN VE SÜS BİTKİSİ TOPLU SATIŞIMIZ VARDIR 

 

CAREX MORROWİİ VARİEGATA (ALACA YAPRAKLI KAREKS)

Çok yıllık otsu bitkilerdir. 0,5 m boy yapabilirler. Yaprakları normalde uzun ve düz, ama kıvrılmış olabilir. Gölgeli yerlerde bahçenin sorunsuz ve favori elemanlarından biri olarak yaşamını sürdürürler. Herdemyeşil bitkilerdir. Peyzajda gruplar halinde su kenarlarında kullanılabilirler

Işık: Bol güneşli yerleri sever

Nem ve su: Su isteği vardır.

Toprak: Çok fazla isteği olmamakla beraber humusça zengin topraklarda güzel gelişim gösterir

Boy: 40-50cm

Taç genişliği: 50-60cm

Ana vatanı Yeni Zelanda?dır. Ana vatanında dekoratif olmanın ötesinde, yerlileri Maorilerin yararlandıkları bir bitkidir. Çok yıllık bitkidir. Yapraklarını dökmez. Özellikle büyük saksı ve küplerin içine çok dekoratif bir görünüm sergileyen Phormiumlar, renkli mevsim çiçekleri ve çiçekli çalı türleri arasında göze hitap eden, tamamlayıcı bir etki yaparlar. Sert yapraklarından sepet ve benzeri gereçler yapılır, Asyalı komşularının yararlandığı bambu kamışına benzer işlerde kullanılır. Yara kapatıcı ve mikrop öldürücü etkilerinden dolayı yapraklarından yaraları iyileştirmede, ipliksi yapısı sayesinde de kırıkları sarmada yararlanılır. Botanikçiler sabırlık (Agave) ailesinden mi yoksa zambakgillerden mi olduğuna tam olarak karar verememişler.

Bitkinin tek kusuru, soğuklarla karşı başının dertte olmasıdır. Kışların sert geçtiği bölgelerde saksı içine dikilmesi veya sera ortamına alınması gerekir. Böylece kış aylarının dondurucu soğuklarından bir nebze de olsa koruyabiliriz bitkimizi. Eğer doğrudan bahçeye dikilmişse don tehlikesi geçinceye kadar dip kısmı karton ve kuru yapraklarla örtülerek kök koruması sağlanır. Yaprakları da koruma amaçlı olarak bağlayıp, hava geçiren bir koruma filesiyle sarabilirsiniz. Bu fileyi tüm Botanikçilerde bulabilirsiniz.

Drenajı çok iyi, geçirgen ve hafif killi bir bahçe toprağı ister. Aksi takdirde biriken su yüzünden kökleri hemen çürür. Yazların kurak geçtiği yerlerde düzenli sulama yapılmalı. Toprağının kuru kalması büyüme hızını kestiği gibi, parazit ataklarına açık olmasına da neden olur. Ilıman sonbaharlarda gelişmesini sürdürür. Nemli tutulduğu sürece kireçli toprağı kaldırır. En ideal karışım, hafif, kumlu ve yaprak gübresi ile zenginleştirilmiş topraktır. Deniz kenarlarını ve denizden gelen nemi sever.

Kaya bahçelerinde kullanılmasını tercih ederim. Etrafına da Afrika zambağı Agapanthus, ortanca, kana, süs muzu ile birlikte çok hoş görünür. Ayrıca Lantana, Aster, çeşme papatyası gibi yuvarlak formda, çiçekli çalı türleri ile de görsel bir şölen yaratır. Mevsimlik çiçeklerde kullanılması muhteşem bir görüntü oluşturur. Yaprak uçlarında sararmalar olursa bitkim ölüyor diye korkmayın. Ya soğuklardan etkilenmiştir ya susuz kalmıştır ya da çok su verilmiş olup geçirgen olmayan toprakta kökler boğulmuştur. Bu sararan yaprakları dipten düz bir şekilde budama yapabilirsiniz. Fazla suyu varsa da mutlaka toprağını havalandırın. Dipten budama yapmış olduğunuz yapraklar aynı zamanda yeni sürgünlerin çıkmasına yardımcı olur. Kök ayırma yöntemiyle çoğaltabilirsiniz. Kökleri zedelemeden uygun karışımlı toprağına dikin. Bitkiniz kendini toparlayıncaya dış koşullara karşı koruyun.

 

İncelediğiniz ürünün taksit seçenekleri

Diğer Özellikler
Stok Kodu00010
Markalalaahmetbotanik
Stok DurumuVar
131313010

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.